Nízky tlak v tehotenstve

Prečo vzniká

Nízky tlak sa u ženy môže prvýkrát objaviť až vo chvíli, keď otehotnie. Rastúce dieťa je pre obehový systém človeka záťaž sama osebe. A preto sa môže stať, že krv, ktorá zásobuje bábätko, sa nedostáva inam. Nevoľnosť a stavy na omdlenie sa najčastejšie objavujú hneď na začiatku tehotenstva, potom až v jeho druhej polovici, kedy môže krvný tlak klesať o 10–15 mmHg.

Aj spánok na chrbte môže vadiť

S nízkym tlakom v tehotenstve súvisí i tzv. hypotenzný syndróm. Ten niekedy postihuje tehotné ženy, ktoré spia na chrbte. V tejto polohe totiž zväčšená maternica tlačí na dolnú dutú žilu a nastávajúcej mamičke môže prísť nevoľno. Vo väčšine prípadov stačí zmeniť návyky a ležať na ľavom alebo pravom boku, po pôrode sa všetko vráti do normálu.

1

Zverte sa do rúk lekára

Pri každej návšteve gynekológa alebo praktického lekára vám sestrička v ordinácii zmeria tlak. Poradí vám tiež, čo robiť a čomu sa vyhnúť.

Príznaky hypotenzie
2

Buďte aktívna i počas tehotenstva

Ku správnym hodnotám krvného tlaku napomáha tiež pravidelný pohyb. Pokiaľ je to možné, choďte na dlhé prechádzky a vyskúšajte napríklad tehotenskú jogu.

Ako znížiť krvný tlak
3

Pravidelne si merajte tlak

Chcete mať istotu, že pre seba robíte maximum? Zaobstarajte si spoľahlivý tlakomer a pravidelne si merajte krvný tlak aj doma. Naučte sa tiež, ako tlak merať správne.

Ako vybrať kvalitný tlakomer
Pošlite to ďalej. Aj vaši priatelia ocenia rady odborníkov
Nahor
Britská spoločnosť pre hypertenziu, Americké združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov, Európska spoločnosť pre hypertenziu a Nemecká liga pre hypertenziu odporúčajú tlakomery Veroval®.
© 2024 HARTMANN-RICO spol. s.r.o., Einsteinova 24 (Aupark Tower), 851 01 Bratislava