Už 20 minút chôdze denne pomôže znížiť tlak

Nemusíte rovno začať behať maratóny. Stačí byť 3x týždenne 30 minút v pohybe a váš krvný tlak sa zníži. Prospejete svojim svalom, kostiam, srdcu i cievam.

Do krvného obehu sa vám navyše vyplavia endorfíny, tzv. hormóny šťastia. Zabudnete na všetky problémy a budete sa cítiť skvele.

1

Začnite zvoľna, na pohyb si zvyknete

Začať s pravidelným cvičením je to najťažšie. Čoskoro si však vytvoríte návyk a pohyb vás začne baviť. Sami už sa ho potom nebudete chcieť vzdať. Pokiaľ nie ste na fyzickú aktivitu zvyknutí, začnite pomaly a postupne. S rozumom zvyšujte frekvenciu a pohybovú záťaž. Vyberajte si pre začiatok skôr formy prirodzeného pohybu, ako je napr. chôdza, stúpanie do schodov, práca na záhradke alebo plávanie.

  • Nebuďte na seba prísni. Cvičte len tak dlho, aby ste dokázali zvolený pohyb zvládnuť bez zadýchavania, príliš rýchleho búšenia srdca alebo spotenia.
  • Cvičte každý deň, vždy v rovnakú dobu. Postupne predlžujte dobu cvičenia.
  • Vyberte si taký pohyb, ktorý vás aspoň trochu baví.
  • Povedzte v okolí, že chcete začať cvičiť. Oslovte známych, ktorí vás v rozhodnutí podporia alebo budú dokonca cvičiť s vami.
  • Vyplňte si políčko v diári, pokiaľ sa vám podarí cvičenie stihnúť.
  • Zaraďte do svojho dňa „lenivé cvičenia“ – použite schody namiesto výťahu, choďte nakúpiť do vzdialenejšieho obchodu, vystúpte o zástavku skôr a dôjdite domov pešo.
2

Cieľ: 40 minút pohybu každý deň

Dohromady to možno znie náročne. Môže však ísť o 20 minút chôdze ráno a 20 minút chôdze popoludní. Nájdite si zámienku, prečo športovať, a odmeňte sa, keď sa vám podarí pravidelný pohyb udržať. Čoskoro vám bude odmenou samotný dobrý pocit a energia nabratá aktívnym odpočinkom.

Až sa vám podarí dosiahnuť 40 minút pohybu za deň, začnite postupne zvyšovať náročnosť. V prípade chôdze začnite chodiť rýchlejšie. Pri stúpaní do schodov alebo do kopca vezmite do ruky záťaž či dajte na chrbát batoh. A v prípade práce na záhradke vymeňte hrable za rýľ. Alebo môžete začať uvažovať o nejakom ďalšom športe.

"Pokiaľ vysoký tlak nezmizne do 3 mesiacov, navštívte svojho lekára."

Športovanie s vysokým tlakom

Nebojte sa pohybu. Dávajte si však pozor, nech sa neprepínate. Ideálna je turistika, jazda na bicykli, plávanie, beh na lyžiach. Patria medzi tzv. dynamické športy, ktoré sú pre pacientov s hypertenziou najvhodnejšie, pretože u nich nedochádza k náhlemu a  nárazovému nárastu krvného tlaku. Aby športovanie malo zmysel, je potrebné ho prevádzkovať pravidelne, aspoň 3× týždenne po dobu aspoň 30 minút. Bezpečná tepová frekvencia by mala byť maximálne 120 tepov za minútu.

Vhodné športy
Plávanie Jogging
Jazda na bicykli Bedminton
Turistika Joga
Nordic walking Tanec
Lyžovanie
Nevhodné športy
Basketbal Horolezectvo
Bungee jumping Tenis
Šprint
Maratón
Ragby
Pošlite to ďalej. Aj vaši priatelia ocenia rady odborníkov
Nahor
Britská spoločnosť pre hypertenziu, Americké združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov, Európska spoločnosť pre hypertenziu a Nemecká liga pre hypertenziu odporúčajú tlakomery Veroval®.
© 2024 HARTMANN-RICO spol. s.r.o., Einsteinova 24 (Aupark Tower), 851 01 Bratislava