Encyklopédia pojmov

Syndróm bieleho plášťa

Cítite úzkosť, obavy a neistotu, len čo prekročíte prah ordinácie u lekára? Potom sa vás možno týka „syndróm bieleho plášťa“. Je to pomerne bežný a častý jav. Nervozita sa na každom prejavuje inak – niekomu sa spotia ruky, väčšine ľudí sa rozbúši srdce a zvýši krvný tlak.

Veľmi často sa ľudia za strach hanbia a lekárovi ani zdravotnej sestričke o ňom nepovedia. Obavy sa najčastejšie prejavia tak, že vám lekár nameria vysoké hodnoty krvného tlaku. Tie neodrážajú váš skutočný zdravotný stav. Sú len prirodzenou reakciou organizmu na stresovú situáciu. Pokiaľ lekárovi svoj strach otvorene nepriznáte, môže vám chybne diagnostikovať hypertenziu.

Štatistiky ukazujú, že až 1/3 pacientov, ktorým u lekára po prvýkrát namerali vysoký krvný tlak, má v skutočnosti iba syndróm bieleho plášťa. Preto by mal lekár diagnózu hypertenzie stanoviť až po troch meraniach, kedy dve z troch meraní presahujú normálne hodnoty.

Čo robiť proti Syndrómu bieleho plášťa

Syndróm bieleho plášťa je čisto psychickou záležitosťou. 
Preto sa s ním i vy sami môžete naučiť zachádzať:

  • Skúste chodiť spočiatku k lekárovi so sprievodom, ktorý vás upokojí.
  • Pred návštevou lekára si pusťte relaxačnú hudbu, urobte si dychové cvičenie alebo sa prejdite na čerstvom vzduchu.
  • Do čakárne si vezmite niečo na čítanie alebo prehliadanie, aby ste sa rozptýlili.
  • O svojich pocitoch a obavách informujte svojho lekára. Nehanbite sa za ne. Nie ste sami.
  • Merajte si tlak v pokoji doma, v prostredí, ktoré poznáte. Najlepšie je zmerať si tlak trikrát a prvú hodnotu nepočítať.
Pošlite to ďalej. Aj vaši priatelia ocenia rady odborníkov
Nahor
Britská spoločnosť pre hypertenziu, Americké združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov, Európska spoločnosť pre hypertenziu a Nemecká liga pre hypertenziu odporúčajú tlakomery Veroval®.
© 2025 HARTMANN-RICO spol. s.r.o., Einsteinova 24 (Aupark Tower), 851 01 Bratislava